Gerilla Açık Erişim Manifestosu*

Bilgi güçtür. Fakat her zaman olduğu gibi bu gücü kendine saklamak isteyenler var. Yüzyıllarca dünyanın her yanında, kitaplar ve dergilerde yayınlanmış bütün bilimsel ve kültürel mirasın giderek daha fazlası sayısallaştırılıyor ve bir avuç özel şirket tarafından kilit altına alınıyor. En ünlü bilimsel sonuçların yayınlandığı makaleleri mi okumak istiyorsunuz? Reed Elsevier gibi yayıncılara muazzam meblağlar göndermeniz gerekecek.

Bu durumu değiştirmek için mücadele edenler de var. Bilim insanları telif haklarını devretmesin, çalışmaların İnternet üzerinde herkesin erişimine açık olarak yayınlansın diye yiğitçe savaştı. Fakat bu çalışmalar en iyi ihtimalle gelecekte yayınlanacak şeyleri etkileyebilecek. Şimdiye kadarki her şey kaybedilmiş olacak.

Bu kabul edilmez bir bedel. Bir akademisyen, meslektaşlarının çalışmalarını okumak için para vermeye zorlanır mı? Bütün kütüphaneler tarandıysa bunları sadece Google’dakilerin mi okumasına izin verilir? Bilimsel makaleler Birinci Dünya’daki seçkin üniversitelere sağlanır da Küresel Güney’deki çocuklardan esirgenir mi? Bunlar korkunç ve kabul edilmezdir.

“Tamam haklısın” diyor çoğu kişi, “ama ne yapabiliriz? Şirketler telif haklarını ellerinde tutuyor, erişimi ücretlendirerek devasa paralar kazanıyorlar ve bunlar bütünüyle yasal, onları durdurmak için yapabileceğimiz hiçbir şey yok.” Fakat yapabileceğimiz, hatta yapılmış olan bir şey var: Karşı saldırıya geçebiliriz.

Bu kaynaklara erişimi olanlar, öğrenciler, kütüphaneciler, bilim insanları; size bir ayrıcalık verildi. Siz bu bilgi ziyafetinden beslenirken dünyanın geri kalanı dışarıda bırakılmış durumda. Bu ayrıcalığı kendinize saklamamalısınız, aslında ahlaken de saklayamazsınız. Bunu dünya ile paylaşma göreviniz var. Ve yaptınız da: meslektaşlarla şifrenizi paylaştınız, arkadaşlarınız için dosya indirdiniz.

Dışarıda bırakılanlar, bu sırada siz de boş durmuyordunuz. Çatlaklardan gözlüyordunuz, çitlerden tırmanıyordunuz ve yayıncıların kilit altına aldığı bilgileri özgürleştirerek arkadaşlarınızla paylaşıyordunuz.

Ama bütün bu eylemler karanlıkta, yeraltında gizlenerek ilerliyordu. Hırsızlık veya korsanlık denildi, sanki bir bilgi hazinesini paylaşmak bir gemiyi soyup mürettebatı öldürmek ile ahlaken eşdeğermiş gibi. Fakat paylaşmak ahlaken yanlış değildir, aksine ahlaki bir buyruktur. Yalnız açgözlülükten gözü dönmüş birisi arkadaşına istediği kopyayı vermez.

Büyük şirketlerin, elbette, açgözlülükten gözleri dönmüştür. Uydukları kanunlar da bunu gerektirir, aksi halde paydaşları isyan eder. Ve satın aldıkları siyasetçiler onlara arka çıkmak için kimin kopya çıkarabileceği üzerinde onlara istisnai haklar veren kanunlar çıkarır.

Adil olmayan yasaları izlemek adaletli olamaz. Aydınlığa çıkmanın, büyük sivil itaatsizlik geleneğimizle, kamusal kültürümüzün şahsi gaspına karşı olduğumuzu ilan etmenin zamanı gelmiştir.

Nerede depolanmış olursa olsun, bilgiyi almalı, kendi kopyalarımızı çıkarmalı ve dünya ile paylaşmalıyız. Telif hakkı biten şeyleri alıp arşive eklemeliyiz. Gizli veritabanlarını satın alıp İnternete koymalıyız. Bilimsel dergileri indirip dosya paylaşım ağlarına yüklemeliyiz. Gerilla Açık Erişim için savaşmalıyız.

Bütün dünyada yeterince fazla sayıda olursak, yalnızca bilginin özelleştirilmesine karşı güçlü bir mesaj vermekle kalmayacağız, aynı zamanda onu tarihe gömeceğiz. Bize katılıyor musunuz?

Aaron Swartz
Temmuz 2008, Eremo, İtalya

(İngilizce orijinali: “Guerilla Open Access Manifesto”)

*: Bu manifestoyu yazan Aaron Swartz, JSTOR veritabanını indirdiği için geçen hafta Boston’da tutuklandı. 35 yıl hapis ve 1 milyon dolar tazminat ile yargılanıyor. Haberin detayları: Harvard researcher arrested on hacking charges

Biraz geç kalmış da olsak cevabımızı verelim: Katılıyoruz Aaron!

Siz de Aaron’a destek verin: Show Your Support For Aaron

***

dikkat:
reklam/ilan alan web adminlerinin bu içeriği kullanmaları doğru değildir ve hoş karşılanmaz.

warning:
it is inappropriate and unwelcome that any advertisement-receiving web admin should use this content.

 1. Aaron Swartz - Cyberspace Aylağının Günlüğü - pingback on 13 Ocak 2013 at 18:22
 2. » Gerilla Açık Erişim Manifestosu* - pingback on 17 Ocak 2013 at 13:35
 3. Yazı için teşekkür ederim kendi adıma. Aaron sen huzur içinde yat!

 4. Şifreli iletişim programı (2) « Kızıl Şapkalı - pingback on 11 Şubat 2013 at 01:58
 5. Şifreli iletişim programı (2) | insan - pingback on 15 Haziran 2013 at 15:58
 6. Şifreli iletişim programı (3) | insan - pingback on 28 Haziran 2013 at 00:02
 7. Şifreli iletişim programı (4) | insan - pingback on 28 Haziran 2013 at 00:10
 8. Şifreli iletişim programı (1) | insan - pingback on 28 Haziran 2013 at 00:15
 9. Swartz Manifestosu: İnternet kimin? (2) | koltukname - pingback on 7 Ağustos 2013 at 10:03
 10. Aaron öldü | netdefteri - pingback on 3 Temmuz 2014 at 14:40
 11. Gerilla Açık Erişim Manifestosu – camelgoldman - pingback on 27 Aralık 2015 at 12:53
 12. Gerilla Açık Erişim Manifestosu - 386sx.org - pingback on 3 Nisan 2016 at 22:16

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Geri İzleme: